Yeni nesil endüstri: 4.0

Endüstri 4.0, ürünlerin ve üretim sistemlerinin organizasyon ve yönetiminde yeni bir seviye olan dördüncü endüstri devrimini tanımlıyor. Bu döngü, bireyselleşen müşteri istekleri, ürün geliştirme, üretim siparişi, son kullanıcıya dağıtım ve geri dönüşümü kapsayacak şekilde tüm zinciri içine alan hizmetlerden oluşmakta.

Endüstri 4.0’a geliş sürecini şu şekilde özetleyebiliriz.

-İlk Sanayi Devrimi (1.0) : Su ve buhar sistemleri kullanılarak mekanik üretim

-İkinci Sanayi Devrimi (2.0) : Elektrik gücü ile seri üretim

-Üçüncü Sanayi Devrimi (3.0) : Bilgi teknolojileriyle üretimin daha da otomatikleşmesi

-Dördüncü Sanayi Devrimi (4.0) : Dijitalleşen dünya

Bugün için Endüstri 4.0 kavramı genellikle üretimde verimliliğin yükseltilmesine yönelik hedef ve beklentiler ile ilişkilendirilmiş olsa da teknoloji dünyasına ve sosyal hayata getireceği yeniliklerle bu süreç devam edeceğini söyleyebiliriz. Zira, gerek duyulan yasal ve hukuksal düzenlemeler ile birlikte yeni ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik yeni fırsatlar gündeme gelecek. Bundan dolayı Endüstri 4.0 ile ilgili beklentiler geniş çaplı ve yüksek seviyede.

Geleceğin sigortacılık anlayışı

Yeni teknolojiler ve dijitalleşme beraberinde yeni bir sigortacılık anlayışını da getirmiş bulunmakta. Çağdaş otomasyon sistemleri, veri alışverişi, sensörler ve robotlar gibi pek çok yeni gelişme aynı zamanda yeni hizmetlere ihtiyaç duyuyor. Örneğin Mars’a gönderilen kaşif robot ve Maserati Endüstri 4.0 ile üretildi. Biz de bu doğrultuda yaptığımız yatırımlar ve sunduğumuz hizmetlerle dijitalleşme sürecini etkili bir biçimde yönetebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sigorta sektörünün 4.0 dönüşümünden asla uzak kalmaması gerektiğini vurgulayan AXA SİGORTA Başkan ve İcra Kurulu üyesi Yavuz Ölken, dijitalleşmenin sigorta sektörünü etkilemesini şöyle açıklıyor:

Dijital teknolojiyi tüm iş süreçlerimizi tasarlarken koşulsuz merkeze koymaktayız. Başka bir anlatımla, sürekli gelecekteki müşteri ve dağıtım kanallarının olası beklentilerini karşılamak üzere tüm iş süreçlerini ve potansiyel müşteri deneyimlerini yeniden tasarlıyoruz. İşte tam bu noktada, yarının Sanayi 4.0 transformasyonunu gerçekleştirmeyi başarmak üzere, Türk şirketlerinin olası sigorta gereksinimlerini bugünden tasarlamayı ve geleceğe hazır olmayı hedefliyoruz.

Öyle ki, güneş yetersizliğinden taahhüdünü gerçekleştiremeyen enerji üreticisini parametrik sigorta güvencesine alırken, bu enerji ile beslenen akıllı fabrikanın iş durması kayıplarını karşılayıp üretimi, küresel üretim zinciri içinde planlayan müşterisini siber saldırı sonuçlarına karşı korumayı amaçlıyoruz.”

Ar-Ge çalışmaları, büyük veri, mobil sistemler, yeni ürün geliştirme, risk mühendisliği, düzenli eğitim, süreç ve organizasyon yapısı gibi alanlarda yapılacak yatırımlar sayesinde dönüşümün başarılı olarak gerçekleşeceğini sözlerine ekleyen Ölken, bunu başaranların fırsatlar yakalayabileceğini belirtti.

Değişim kaçınılmaz

Anadolu Sigorta, Google’ın yapay zeka altyapısıyla finans teknolojilerini birleştirerek önemli bir yeniliğe imza attı. Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, belli bir süre sonra sigorta şirketlerinin başında, finans kökenli kişilerin değil, teknoloji kökenli kişilerin geçebileceğini, dev firmaların geleceğine karar verecek olan liderlerin, teknolojideki dönüşüm fikirleriyle fark yaratacağını belirtiyor.

Sigorta şirketlerinin değişen dünyada büyük veri, yapay zeka, nesnelerin interneti ve blockchain gibi 4 alana odaklandığını belirten Koç, tüketicilerin günlük hayatında değişen alışkanlıklarla beraber, yeni nesil sigorta ihtiyaçlarının çıktığını belirtti. Örneğin, hasar ödeme süresi olarak adlandırdığımız işlemin 5 saniyede gerçekleştirilmesini sağlanırken, müşterilerin mobil uygulamaya yükledikleri faturanın, tanımı kolayca ve doğru bir şekilde yapılıyor.

Hep daha iyisini istiyoruz.

Sigorta endüstrisinin yeni ürünler, hizmetler, rakipler ve müşteri beklentileriyle şekillenen yeni bir döneme girmesiyle birlikte Türkiye’deki sigorta şirketleri, dijital sigortacılık ile müşterilerinin kendini özel hissedeceği çalışmalara yöneliyor. Müşterilerinin hayatında aktif rol alan ve değer yaratan şirketlerin bu süreçte avantaj sağlayacakları oldukça aşikar.

SAP ve Ovum Research tarafından yayınlanan ‘Küresel Sigorta Endüstrisinde Teknolojik Dönüşüm’ raporuna göre sigorta şirketlerinin, kapsamlı bir “risk yöneticisi” rolünü üstlenip bireysel ihtiyaçlar ve tercihlere göre hizmetler ve çözümler sunarak müşterilerinin hayatlarında daha aktif rol oynaması gerekiyor.

Gülcüler Sigorta olarak temel amacımız çalışma arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin kendilerini özel hissedecekleri alanları geliştirmek. Gelecek yıllarda da müşterilerimize hızlı, hatasız ve daha iyi hizmet verebilmek için bu dönüşümü planlıyoruz; çünkü müşteri memnuniyeti ve çağa ayak uyduran kaliteli hizmet anlayışı önceliğimiz.

http://www.iot.gen.tr/2017/10/30/turbo-jet-ile-hasar-odeme-suresi-5-saniye/

http://dijitaldonusum.net/dijital-donusum-sigortacilik-dunyasini-yeniden-sekillendiriyor/

http://www.endustri40.com/endustri-4-0-ile-gelecege-bakis-ve-beklentiler/

http://www.endustri40.com/endustri-tarihine-kisa-bir-yolculuk/

https://www.axasigorta.com.tr/sigortacilik-sektoru-ve-sanayi-40.aspx?pageID=82&nID=89

http://blog.fkb.org.tr/endustri-4-0-ve-sigortacilik/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir