İnsansız Hava Aracı (Drone) Sorumluluk Sigortası

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından hazırlanan  “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” çerçevesinde İnsansız Hava Araçları(İHA) için sorumluluk sigortası düzenlenmesi zorunlu hale getirildi. Kanun ile birlikte, ticari amaçla kullanılan drone’ler artık sigorta kapsamına alınacak.

Sigorta kapsamında, profesyonel olarak kullanılan ticari amaçlı dronelar ve sertifikalı kullanıcılar yer alıyor. Kişisel kullanım ve hobi amaçlı kullanılan dronelar için ise sigorta şartı aranmıyor. Sigorta işlemi uçakların sigortalanmasıyla aynı şekilde yapılıyor.

Drone’lar iki çeşit sigorta teminatı yapılabiliyor. İlk sigorta çeşidinde hem drone’nin gövdesinin sigortası hem de 3.şahıslara zarar vermesi durumunda maddi ve manevi oluşabilecek hasarların karşılanması, ikinci sigorta şeklinde sadece drone’nin 3.şahıslara zarar vermesi durumunda maddi ve manevi oluşabilecek hasarların karşılanması kapsam içinde bulunuyor.

Drone’lerin gövde sigortası, gps sinyalinin kaybolup gözden uzaklaşmasından çarpma ve düşmeye kadar birçok riski kapsıyor Drone’lerin gövde sigortasında son uçuş bilgileri inceleme altına alınarak sigorta zararı karşılayabiliyor. Toplama olarak ayrı ayrı parçalar ile bir araya getirilip oluşturulan drone’ler sigortadan yararlanamıyor.

Drone Sigortası ile ilgili kapsamlı bilgi almak ve sigorta işlemlerinizi başlatmak için Gülcüler Sigorta acentemizden destek alabilirsiniz:  0232 347 5757

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir