Axa’dan “Telefon Kazasına Son” Kampanyası

Türkiye’de araç kullanırken meydana gelen trafik kazalarının sayısını azaltmak isteyen AXA Sigorta, “Telefon Kazasına Son” adı ile bir bilinçlendirme kampanyası başlattı.

Türkiye’de “Yol Güvenliği Anketi ve Raporu”nun sonuçlarına göre, dünyada her yıl 1.3 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyorken, Türkiye’de  her yıl 1.2 milyon trafik kazası gerçekleşiyor.

Edinilen çarpıcı bilgilerden biri de, 18-35 yaş arasında her 3 sürücüden 1’inin mobil telefonundan mesajlaştığı.

Bu verileri göz önünde bulundurduğumuzda ’Yol Güvenliği’ de önemli bir gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde küresel bir politika alanı olarak kabul gören yol güvenliği tarafında yapılabilecek iyileştirmelere katkıda bulunmak amacıyla Axa Sigorta ile birlikte Türkiye özelinde gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, sürücülerin çoğunluğu kendileri kurallara uyduğu halde başkalarının kurallara aykırı davrandığını söylüyor.

Sorunlu alanlar sorulduğunda hiç kimse mobil telefon ile konuşulmasından bir sorun olarak bahsetmezken sürücülerin 5’te 1’i sürüş esnasında mobil telefonla konuşmamaya dikkat etmediğini ifade ediyor. Hatta sürücülerin 4’te 1’i araç kullanırken kısa süreli olarak mobil telefona bakılabileceğini, 5’te 1’i sürüş esnasında e-postalarına cevap verdiğini, 6’da 1’i arkadaşlarını kırmamak için onlarla mesajlaşmaya devam ettiğini, 10’da 1’i ise sosyal medyaya göz attığını kabul ediyor. Üstelik bu oranlar 18-35 yaş arasına baktığımızda daha da artıyor, bu yaş aralığındaki sürücülerin direksiyondayken telefonla konuşma oranı 35 yaş üzeri gruba göre %80 daha fazla.

Genel olarak baktığımızda bu konuda farkındalık anlamında önemli eksikler olduğunu görülüyor ki bu da mobil telefon sebebiyle yapılan trafik kazalarını kaçınılmaz kılıyor”.

“Trafik kazası değil, telefon kazası”

Dijital bir dünyanın içinde büyüyen genç neslin araç sahipliğinin giderek arttığını göz önünde bulundurarak bu sorunun daha da büyümesinden duyulan endişe ile, AXA Sigorta ‘Telefon Kazasına Son’ adını verdiği bir bilinçlendirme kampanyası hayata geçiriyor. Kampanya kapsamında sürüş esnasında mobil telefon kullanımının hem sürücünün kendisi hem de etrafındakilere yönelik olası sonuçlarına, tehlikelerine dikkat çekmek ve sürücülerde bu konuda bir farkındalık yaratarak yerel otoritelerin de hedeflerine ulaşmaları için destek olmak hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir