Hayat Sigortası ve Dijital Nesil

Hayat sigortası, başınıza istenmeyen bir olay gelmesi durumunda kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür.

Yapılan araştırmalar genç neslin hayat sigortası yaptırma konusunda daha çekingen olduklarını ortaya koymaktadır. Bunun en temel sebebi, bu nesle doğru platformlar ile ulaşılamamasıdır. Sigortacılıktaki teknolojik gelişmelerin takip edilmesinin öneminden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu takip edilen teknolojik gelişmelerle beraber dijital nesle ulaşma yolları da farklılaşmakta. Online alışveriş bu yollar arasında en önemli noktalardan biri.

Aynı zamanda fiyat, ürün bilgisi, deneyim ya da marka, ne olursa olsun, bir sigortacının sunduğu hizmetlerin mutlaka dijital dünyada bir karşılığının olması gerekir.

Araştırma sonuçları,  katılımcıların %11’i bilgisayar, telefon ve tabletle hayat sigortasını yaptırdığını belirtiyor. ABD’de, 18-54 yaş aralığındaki kişilerin %60’ı internetten hayat sigortası yaptırma konusuna olumlu yaklaşıyor. Ayrıca, araştırmaya katılanların %63’ü erişimin kolay olması, %60’ı 7 gün 24 saat hizmet alabilme fırsatı ve %53’i maliyetten dolayı hayat sigortasını internetten yaptırıyor.

Yapılan bu araştırma hayat sigortası ve bireysel emekliliğin diğer sektörlere göre dijital ortamın sağladığı finansal güç konusunda gerilerde kaldığını göstermektedir. Bu sebeple sigorta şirketleri dijital dünyaya yönelik ürünler hazırlamalıdır.

Örneğin, kişiye özel sağlık, bireysel emeklilik gibi hizmetler sunulması gerekir, artık geleneksel yaklaşımdan uzaklaşarak müşteriye dijital dünyada daha hızlı ve daha ekonomik hizmet verilmelidir. Bu nedenle şirketlerin sektördeki yenilikleri sürekli takip etmeleri ve kendilerine uyarlayabilmeleri oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir