Sigortacılıkta Teknolojik Gelişmeler

Dünya çapında bilgi iletişim teknolojilerinin gelişmesinin getirdiği dijitalleşme günlük hayatta köklü değişiklikler yapmakta ve gelişimine aralıksız bir biçimde devam etmektedir.
Günlük yaşamın vazgeçilmezi haline gelmiş sigortacılığın da bu bağlamda teknolojik gelişmelerden uzak kalması düşünülemez.

InsurTech; sigorta hizmetlerini teknoloji ile birleştirerek sektöre özel çözümler üretme amaçlı bir sistem olarak öne çıkıyor. Sigorta teknolojileri yeni nesil yaklaşımlarla gelişerek sigorta sektöründe yeni atılımların ve iş modellerinin oluşmasını sağlıyor. Teknik değerlendirmeden ürün tasarımına, destek hizmetlerinden poliçe yönetimine kadar pek çok alanda sektöre yenilikçi çözümler sunuyor.

InsurTech ile yakın gelecekte yüz tanıma teknolojisini kullanılarak insanların, yaşı, alışkanlıkları, sigara içip içmediği ve sağlığıyla ilgili pek çok bilginin selfie çekme kolaylığında hazırlanacağı öngörülüyor. Böylelikle uzun süren tıbbi araştırmalara gerek kalmayacağı düşünülüyor.

InsurTech’in olası bir diğer yararı ise sektördeki hizmet ve poliçelerin çok daha kişisel hale gelecek olmasıdır. Bu özellik ile müşterinin daha az kullandığı ürüne daha az ödeme yapması gibi kolaylıklar sağlanabilecek.

InsurTech’in, IoT (Internet of Things-Nesnelerin interneti) kavramı ile birlikte etki alanını geliştirmesi öngörülüyor. Nesnelerin interneti kavramı kısaca; sensörler, haberleşme devreleri, yazılımlarla birbirlerine ya da internete bağlı tüm fiziksel cihazların oluşturduğu ağa verilen isim. Cihazların arada insan faktörü olmadan birbiri ile iletişim kurabilmesi esasına dayanmaktadır.

IoT uygulamaları ile örneğin taşıt sigortalarında davranış/kullanım analizi yapılarak riskler tespit edilecek, risk oluşumları minimize edilecektir. Müşteriye özel ayrıntılı sigorta poliçesi önerecek projeler desteklenerek sektörün gelişmesine katkı sağlayacaktır. Aracın ortalama kullanım hızı, kullanılan yolun yüzeyi, hatalı park, hatalı dönüş, sinyal hatası gibi pek çok etken sigortanın daha düşük ya da daha yüksek olmasını belirleyecektir. Böylece hem şirketler hem müşteriler açısından ekonomik avantajlar ortaya çıkacaktır.

İnsurTech yatırımlarındaki artış sektörün yapısının yenileneceğinin göstergesidir. İngiltere bu alanda yaptığı yüksek yatırımla öne çıkıyor. 2017’nin ilk yarısında yapılan yatırım 218 milyon pound’u aşarken önceki yıl aynı dönemde bu yatırım sadece 7.8 milyon pound’du. Willis Tower Watson tarafından hazırlanan InsurTech Briefing raporunda yapılan yatırımlarda 2017’nin ikinci çeyreğinde ilk çeyreğine göre yüzde 248 oranında artış var. Globalde InsurTech’e yapılan yatırım ise 985 milyon dolar seviyesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir