Tatile gönül rahatlığıyla çıkmak için öneriler

Yaz tatili ya da uzun bayram tatillerinde şehirlerarası yolculuklarda artış görülüyor. Şahsi aracıyla yola çıkacaklar için küçük önerilere uymak hayat kurtarıcı olabiliyor. Şehirlerarası yolculuklar uzun saatler sürebilmekte teknik arızalara ya da dikkat dağınıklığına sebep olabilmektedir. Riski en aza indirmek için alınacak önlemler basit…

  • Motor kontrolü yapmak : Motor uzun süre çalışacağı için normalden fazla performans gösterecektir. Genel bir bakım yaptırarak olası arızaları önceden engelleyebilirsiniz. Yağ kontrolü de yapılmalıdır.
  • Genel bakım yaptırın : Fren sistemini, süspansiyon, rotil, direksiyon aksamı, arka tekerleklerin bağlı bulunduğu aksamları kontrol ettirin. Motorun kayış aksamı, akü, hortum bağları ve yakıt-yağ kaçaklarıgibi kontrolleri mutlaka yapın, ışık donanımının çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edin. Stepne dahil tüm lastikleri kontrol edin. Diş derinliği 1.6 mm’den az ve havaları önerilen değerlerde olmayan lastikle sakın yola çıkmayın. Uzun yolculuklarda lastiğin durumu oldukça önem kazanıyor. Yüksek hızlarda sürüş ve ani duruşlar yapabildiğimiz için lastik performansının olabildiğince iyi düzeyde olması gerek.
  • Aracın yasal yükümlülüklerini yaptırın : Muayene yaptırılmalı, zorunlu trafik sigortasının günü kontrol edilmelidir.
  • Rahat kıyafetler giyin : Araç kullanırken size engel olmayacak rahat hissedeceğiniz kıyafetler giymelisiniz.
  • Yolculuk öncesi uyuyun : Dinlenerek yola çıkmak kaza riskini azaltacaktır.
  • İki saatte bir mola verin : Hem fiziki hem zihinsel dinlenme için sık sık mola verin. Mola anında yapacağınız küçük yürüyüşler kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.
  • Yiyeceklerinize dikkat edin : Midenizi yoracak ağır gıdalardan ve uykunuzu getirecek gıdalardan uzak durmanızda yarar var.
  • Sürüş güvenliğini sağlayın : Hem araç içi hem araç dışında bazı önlemler alabilirsiniz. Araç içinde emniyet kemeri takılı olmalı, müzik çok yüksek sesli olmamalıdır. Araç dışında ise takip mesafesi korunmalı, kurallara uyulmalıdır.
  • Hız limitlerine uyun : Otobanlarda yasal hız sınırı 120, bölünmüş yollarda 110km, şehirler arası çift yönlü karayollarında ise 90 km ile sınırlıdır. Ayrıca tabelalarda belirtilen hız sınırını uymaya gayret edin.

 Sigortanızı yaptırarak kendinizi güvence altına alın : Yollarda yoğunluk olduğu dönemlerde trafik kazalarında artış yaşanıyor. Her ihtimale karşı zorunlu trafik sigortası, kasko ve ferdi kaza sigortası yaptırın. Zorunlu trafik sigortası sayesinde herhangi bir kaza sonucu 3. şahıslara gelen zararları güvence altına almış olursunuz. Ayrıca aracınızda oluşabilecek herhangi bir hasara karşı tedbirli olmak için de kasko yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ferdi kaza sigortası başınıza gelecek ani ve harici olaylar nedeniyle uğrayabileceğiniz bedensel zararları güvence altına alır. Günlük yaşantınızda başınıza gelebilecek kaza sonucu oluşabilecek fiziksel engel ya da vefat durumlarında, maddi kayıplarınızda sizi ve ailenizi ekonomik güvence altına alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir